ଆଜି ଧନତେରାସ : ଜାଣନ୍ତୁ ଧନଲାଭ ପାଇଁ ଉପାୟ

ଆଜି ହେଉଛି ଧନତେରାସ। ଦୀପାବଳି ପର୍ବ ଧନତେରାସରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ। ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଧନତେରାସ ଦିନ ସମୁଦ୍ର ମନ୍ଥନ ସମୟରେ ଦେବତାଙ୍କ ଚିକିତ୍ସକ ଭଗବାନ ଧନ୍ବନ୍ତରୀ ଅମୃତ କଳସ ନେଇ ପ୍ରକଟ ହୋଇଥିଲେ। ଧନତେରାସ ଭଗବାନ ଧନ୍ବନ୍ତରୀଙ୍କ ପୂଜା ସହ ଧନ-ଧାନ୍ୟ ବର୍ଷା କରିବାର ପର୍ବ ଅଟେ। ଧନତେରାସ ଦିନ ଧନ ପ୍ରାପ୍ତି ଏବଂ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ କିଛି ଉପାୟ କରାଯାଇଥାଏ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ଉପାୟ ଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ

ଧନତେରାସ ଦିନ ଚାନ୍ଦି କିଣିବାର ପ୍ରଥା ରହିଛି। ଯଦି ସମ୍ଭବ ନ ହେବ ତେବେ କୌଣସି ବାସନ କିଣନ୍ତୁ। ବିଶ୍ବାସ ଅନୁସାରେ ଏହା ଚନ୍ଦ୍ରମାର ପ୍ରତୀକ ହୋଇଥାଏ ଯାହା ମନକୁ ସନ୍ତୋଷ ଏବଂ ଶୀତଳତା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। ସନ୍ତୋଷକୁ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଧନ କୁହାଯାଇଥାଏ।

ଏହି ଦିନ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଜ ଘରେ କିମ୍ବା ଦୋକାନର ଲକରରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଏପରି ଚିତ୍ର ଲଗାଇବା ଉଚିତ୍। ଯେଉଁଥିରେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପଦ୍ମଫୁଲ ଉପରେ ଧନବର୍ଷା ମୁଦ୍ରାରେ ବସିଛନ୍ତି ଏବଂ ୨ ହାତୀ ଶୁଣ୍ଢ ଉଠାଇଥିବା ନଜର ଆସୁଛନ୍ତି। ଏପରି କରିବା ଦ୍ବାରା ଲକରରେ ସବୁବେଳେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ବାସ ହୋଇଥାଏ।

ଧନତେରାସ ଦିନ ବଜାରରୁ ୧୧ ଗୋମତୀ ଚକ୍ର ନେଇ ଆସନ୍ତୁ ଏବଂ ଏଥିରେ ଚନ୍ଦନ ଲଗାଇ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରନ୍ତୁ। ଧନ-ଧାନ୍ୟର ଅଭାବ ହେବ ନାହିଁ।

ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପ୍ରସନ୍ନତା ପାଇଁ ଧନତେରାସରେ ନୂଆ ଝାଡ଼ୁ ଘରେ ଆଣିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ସମୃଦ୍ଧି ଦାୟକ କୁହାଯାଇଛି। ଝାଡ଼ୁରେ ସଫା ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ସ୍ବଚ୍ଛ ଘରେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ବାସ କରନ୍ତି।

ଧନତେରାସ ଦିନ ଭଗବାନ କୁବେରଙ୍କ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଦିଗ ଉତ୍ତର ହୋଇଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଧନତେରାସ ଦିନ ନଗଦ ଉତ୍ତର ଦିଗରେ ରଖନ୍ତୁ। ଏପରି କରିବା ଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଧନ ଲାଭ ହେବ।

ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏବଂ ଭଗବାନ କୁବେରଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଦିନ ପୂଜା ପରେ ରାତିରେ କେଶର କିମ୍ବା ହଳଦୀରେ ରଙ୍ଗିତ ୨୧ ଚାଉଳର ସାବୁ ଦାନା ଲାଲ ଲୁଗାରେ ବାନ୍ଧି ଲକର କିମ୍ବା ଟଙ୍କା ରଖୁଥିବା ସ୍ଥାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ । ଏପରି କରିବା ଦ୍ବାରା ସମୃଦ୍ଧି ଆସିଥାଏ।

ଏହି ଦିନ ଆପଣଙ୍କୁ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଶ୍ରୀଯନ୍ତ୍ରକୁ ସ୍ଥାପିତ କରି ଏହାର ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ୍। ଦୀପାବଳି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୂଜା କରିବା ପରେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଘର କିମ୍ବା ଅଫିସର ଉତ୍ତର ଦିଗରେ ରଖି ଦିଅନ୍ତୁ କିମ୍ବା କାନ୍ଥରେ ଲଗାନ୍ତୁ। ଏପରି କରିବା ଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କୁ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା ପ୍ରାପ୍ତ ହେବ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ ପରିବାରରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କୌଣସି ସମସ୍ୟା ରହିଛି ତେବେ ଆପଣ ଧନତେରାସ ଦିନ ଅନ୍ନ ଏବଂ ଔଷଧ ଦାନ ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ। ଏପରି କରିବା ଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ସମାପ୍ତ ହୋଇଯିବ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଭୟ ରହୁଛି କିମ୍ବା ଆପଣ ନିଜ ଶତ୍ରୃଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଧନତେରାସ ଦିନ ହନୁମାନଙ୍କ ଆଗରେ ଚମେଲି ତେଲର ଦୀପ ଅବଶ୍ୟ ଜଳାନ୍ତୁ। ଏବଂ ୧୧ଟି ଓସ୍ତ ପତ୍ରରେ ଶ୍ରୀ ରାମ ଲେଖି ତାଙ୍କ ମାଳା ବନାଇ ଚଢ଼ାନ୍ତୁ ଏବଂ ସେଠାରେ ବସି ହନୁମାନ ଚାଳିଶା ପାଠ କରନ୍ତୁ। ଏହି ଉପାୟ କଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ଲାଭ ହେବ।

ଧନତେରାସରେ ରାତିରେ ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗରେ ଯମଙ୍କ ଦୀପ ନିଶ୍ଚୟ ଜଳାନ୍ତୁ। ଏପରି କରିବା ଦ୍ବାରା ଅକାଳ ମୃତ୍ୟୁର ଭୟ ରହିବ ନାହିଁ ଏବଂ ନୀରୋଗ ରହିବେ।

 

Related posts

Leave a Comment