ନଭେମ୍ବର ୩୦ରେ ବର୍ଷର ଶେଷ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୨/୧୧ : ଆସନ୍ତା ୩୦ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୦ରେ ବର୍ଷର ଶେଷ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଦେଖାଯିବ ।  ଏଥର ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ବୃଷ ଏବଂ ରୋହିଣୀ ନକ୍ଷତ୍ରରେ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ରୋହିଣୀ ନକ୍ଷତ୍ରର ପ୍ରଭୁ ହେଉଛନ୍ତି ଚନ୍ଦ୍ର, ଯାହା ଏହି ଦିନ ତୁଳା ରେ ଗମନାଗମନ କରିବେ । ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ପଞ୍ଚାଙ୍ଗ ଅନୁଯାୟୀ, ନଭେମ୍ବର ୩୦ ତାରିଖ ଅପରାହ୍ନ ୦୧.୦୨ ମିନିଟରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୦୫.୨୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ  । ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଏଥର ବୃଷ ରାଶିରେ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଉପଚ୍ଛାୟା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ । ଯାହାକୁ ପେନୁମ୍ବ୍ରାଲ୍ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣର ଅବଧି ୦୪ ଘଣ୍ଟା ୨୧ ମିନିଟ୍ ରହିବ | ଯାହା ଭାରତ, ଆମେରିକା, ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗର, ଏସିଆ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ ।

ପ୍ରାୟତଃ ସମସ୍ତ ରାଶିର ଉପରେ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣର ପ୍ରଭାବ ଦେଖାଯିବ । ବିଶେଷ କରି ମିଥୁନ, କନ୍ୟା ଏବଂ ଧନୁ ରାଶିରେ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ।

ମିଥୁନ ରାଶି

ମିଥୁନ ରାଶିର ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ହେତୁ ମାନସିକ ଚାପରେ ରହିପାରନ୍ତି | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, କିଛି କାର୍ଯ୍ୟରେ ସଫଳତା ବିଳମ୍ବରେ ମିଳିପାରେ । କାହାକୁ କିଛି କହିବା​‌ ସମୟରେ ତ୍ରୁଟି ହେତୁ କ୍ଷତି ସହିପାରନ୍ତି । ଘରର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଦେହ ଅସୁସ୍ଥ ହେବ । ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ |

କନ୍ୟା ରାଶି

କନ୍ୟା ରାଶି ଉପରେ ଏହି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣର ପ୍ରଭାବ ହେତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିପାରେ । ଯେଉଁମାନେ ଚାକିରିରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ବଡ଼ ଦାୟିତ୍ବ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନେ କିଛି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ କୌଣସି କାରଣରୁ କ୍ରୋଧ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ବେଶି କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ । ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚାନ୍ତ ହୋଇପାରନ୍ତି ତେଣୁ ଖର୍ଚ୍ଚ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବେ ।  ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ଉପାସନା କରନ୍ତୁ ।

ଧନୁ ରାଶି

ଧନୁ ରାଶିର ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ଯତ୍ନବାନ ହେବାକୁ ପଡିବ। କାରବାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରନ୍ତୁ । ଅତି ଶୀଘ୍ର କାହା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବା କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ । ପିଲାମାନଙ୍କ ଶିକ୍ଷାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ପଡିପାରନ୍ତି । ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଉପାସନା କରନ୍ତୁ ।

Related posts

Leave a Comment